PRZYGOTOWANIE DO CYSTOSKOPII 

Bardzo ważne, by realizować wszystkie zalecenia lekarza kwalifikującego, kierującego na badanie.  Na tydzień przed cystoskopią (uretrocystoskopią) dobrze jest wykonać następujące badania krwi: morfologia, INR, APTT, CRP oraz badanie ogólne moczu. Czasem lekarz może zalecić też wykonanie innych badań

 PRZEBIEG CYSTOSKOPII 

Przed rozpoczęciem giętkiej cystoskopii Pacjent może być poproszony o opróżnienie pęcherza moczowego. Badanie odbywa się na fotelu zabiegowym w pozycji podobnej do ginekologicznej z szeroko rozłożonymi nogami opartymi na podpórkach. W celu komfortowego i bezbólowego przebiegu procedury do cewki moczowej aplikowany jest żel poślizgowy ze środkiem znieczulającym, a dopiero potem zakładany jest sam cystoskop, za pomocą którego lekarz bada wizualnie pęcherz moczowy. Aby dokładna wizualizacja była możliwa, pęcherz musi być wypełniony, a wypełnia się go w czasie badania przy pomocy sterylnego i klarownego płynu. Wypełnienie pęcherza sprawi, że pojawi się uczucie parcia na mocz, który oddać będzie można zaraz po zakończeniu badania. Podczas cystoskopii może zaistnieć potrzeba pobrania wycinków na badanie histopatologiczne, np. gdy lekarz stwierdzi obecność guza w pęcherzu. 

 BEZPIECZEŃSTWO CYSTOSKOPII

Cystoskopia, Uretrocystoskopia jest badaniem inwazyjnym. Cystoskopia giętka pod względem mechanicznym jest badaniem bezpiecznym, a ryzyko uszkodzenia struktur układu moczowego jest niezwykle małe.

Po wykonaniu zabiegu uretrocystoskopii, cystoskopii wystąpić mogą  przejściowe trudności w oddawaniu moczu — uczucie dyskomfortu, pieczenia/szczypania w cewce moczowej, krwiste zabarwienie moczu. Objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

W wypadku gorączki (temp. ciała >38 st. C), zatrzymania moczu konieczna jest pilna konsultacja urologiczna (w wypadku godzin nocnych lub w dniach świątecznych - zgłoszenie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego).

    BEZPIECZEŃSTWO MIKROBIOLOGICZNE

W celu minimalizacji ryzyka infekcji krzyżowej, cystoskopy poddawane są czyszczeniu, myciu i dezynfekcji wysokiego poziomu ! Każdorazowo przed użyciem oraz po użyciu – czyli aż 2 razy cystoskopy podawane są procesowi dekontaminacji. Z kolei narzędzia, które są używane podczas cystoskopii, to narzędzia jednorazowe i są przeznaczone tylko dla jednego pacjenta, a po użyciu utylizowane.

    ZALETY CYSTOSKOPII  GIĘTKIEJ

1. Procedura cystoskopii w Przychodni Centrum Bernardyńska objęta jest wewnętrznym systemem zarządzania jakością usług medycznych.
2. Przed cystoskopią wykonujemy ocenę przed zabiegową, kwalifikację i przygotowanie do zabiegu, badania.
3. Wielopoziomowa minimalizacja ryzyka przenoszenia infekcji. 
4. Mycie i dezynfekcja endoskopów wysokiego poziomu (działanie bakteriobójcze, wirusobójcze,  prątkobójcze, sporobójcze). 
5. Mikrobiologiczna kontrola dezynfekcji endoskopów.
6. Do biopsji podczas cystoskopii używamy tylko jednorazowych kleszczyków, które po każdym pacjencie są utylizowane. Działanie to zapobiega potencjalnemu zakażeniu krzyżowemu z pacjenta na pacjenta. 
7. Cystoskopia giętka jest praktycznie bezbolesna,
8. Większy komfort dla pacjenta oraz o mniejsze ryzyko traumatyzacji tkanek (ze względu na mniejszą średnicę instrumentarium w stosunku do uretrocystokopii, cystoskopi “sztywnej”). Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z tzw. trudnymi warunkami anatomicznymi — zwężenia cewki moczowej, rozrostu gruczołu krokowego, oraz pacjentów z tzw. niskim progiem bólu. W takich przypadkach wykonanie cystoskopii “sztywnej” w warunkach ambulatoryjnych może okazać się niemożliwe.